top of page


Jedenáct let školím, byl jsem i na celé řadě workshopů a školení. Rád sleduji jak české, tak zahraniční řečníky. Když se dáte s profesionální prezentující do řeči, typicky narazíte na dvě dovednosti, které ten člověk zas tak neumí.


Pokud je někdo placený za mluvení, budeme čekat, že bude také pořád mluvit. Dávat rady, mluvit, školit, psát, dělat videa, články... když ale s někým mluvíte, nechcete dostat rovnou radu. A hlavně nemůžete dostat hned radu.


Abych vám dal radu, opravdu dobrou a trefnou radu, musím vás nejdříve vyslechnout. Pochopit vás, pochopit vaší situaci a vyslechnout si váš příběh. Proto první opomíjená schopnost je právě naslouchání. Když prezentuji, snažím se mluvit jak nejlépe dovedu. Když ale právě neprezentuji a bavím se s účastníky, snažím se poslouchat jak nejlépe dovedu. Mluvím méně, poslouchám víc a nesnažím se být středem pozornosti, ba naopak. Když na mě někdo mluví, je on tou nejdůležitější.


Pokud prezentujete a jste za to placeni, věřím, že si chcete vybudovat skvělou osobní značku. Chcete vybudovat představu jak vás zákazníci a vaši posluchači mají znát a jak vás mají vnímat. Je pak hrozně vtipné někoho vidět v reálu a zjistit, že online mu jde skvěle, tam má na vše radu, ale v reálu skutek utek. Pár takových jsem potkal a byla to fakt zajímavá zkušenost. Klíčová je tady autenticita.


Jasně, snažte se vybudovat si dobrou image, ale buďte upřímní. Buďte upřímní ke svému manželovi, ke svým klientům, ke svým posluchačím a hlavně sami k sobě. Jsem pevně předsvědčený, že je spoustu lidí, pro které nejsou prezentace důležité. Kteří si myslí, že time management je bullshit.


A je to v pořádku. Nejsme tu pro každého, Nejste tu pro to, abyste se každému zalíbil.


Mé dvě rady pro dnešek tedy? Pokud neprezentujete, staňte se experty v naslouchání a buďte k sobě a ostatním upřímní, i kdyby to občas bolelo, bylo to možná divné a ztratily byste tím i třeba pár zakázek.

36 views0 comments
  • Writer's pictureJakub Šafránek

Všichni milujeme něco zdarma.


Proto existuje jednoduchý způsob jak zlepšit úspěch vaší prezentace či workshopu - připravte, vyrobte nebo kupte pro účasníky nějaký dárek.


Tady je pár tipů:


  1. Rozdejte účastníkům pár skvělých knih. Tohle je osvědčená strategie. Mějte pořád v zásobě dostatek skvělých knih a když jedete na akci, vezměte dvě s sebou jako dárek. Můžete o ně uspořádat soutěž, nebo je darovat jen tak. Je to inspirace pro ostatní a jasný signál, že vám na nich záleží. (a že nejste škrt)

  2. Kupte, upečte, přineste malé občerstevení. Na jedno školení jsem dorazil s domácí bábovkou, na několik školení jsem cestou z polední přestávky koupil něco sladkého na zub a zažil jsem dokonce několik školení, kde pořádající dokonce sám přípravil něco na zub, aniž by mu to firma řekla či zaplatila. (tímto zdravím Tomáše, který organizoval nedávno mé workshopy a na oba připravil batch brew a upekl domácí buchtu. Před takovými organizátory mám obrovskou úctu, protože jim samotným hrozně záleží na školení, které organizují)

  3. Připravte seznam skvělých zdrojů. Nemusíte utrácet a stejně můžete někomu dát něco užitečného zdarma. Stačí si připravit pro účastníky na konci školení seznam doporučených zdrojů, odkazů na skvělé nástroje, tipy na knihy a přednášky na YouTube. Budete kurátorem dobrých zdrojů, stojí vás to jen čas a účastníci ví, co stojí za to si pustit. Win-win jak blázen.

Co se vám osvědčilo na školení a jaké tipy byste doporučili ostatním?


Něco užitečného zdarma? Stáhněte si naše nejlepší tipy zdarma a kontrolní seznam pro vaši další prezentaci.

15 views0 comments

Konečně se mi stalo - na posledním školení mi přestal v posledních 45 minutách naprosto fungovat projektor.


Už od rána tak divně problikával, ale myslel jsem si, že to spolu dáme. Přes den občas vypadlo spojení, ale stačilo vyndat zandat kabel, restartovat projektor a bylo vše OK. V poslední hodině jsme ale deset minut s účastníky zkoušeli vše, ale pacient stejně zemřel, další resuscitace byla už jen ztrátou času.


Proč se raduji? Vždycky jsem účastníkům říkal, že na tohle musí mít plán, být na to ready. A konečně se mi to stalo, takže si mě sami účastníci mohli prověřit, jestli se tomu postavím čelem.


Co jsem udělal a co bych doporučil i vám dělat v takové situaci? A co bych třeba příště dělal jinak?


1) Hned volejte ajťáka

I když jsem sám ajťák, vždy prosím už dopředu organizátory o mobil na ajťáka. Už dvakrát mi pomohl před začátkem kurzu s propojením televize k laptopu, když se mi nedařilo. Místní člověk ví přesně kde jsou místní problémy zapojení a zná techniku, kterou vy vidíte poprvé. Poproste tedy o číslo na něj (ni) už dopředu a volejte hned jak něco přestane fungovat. (v našem příběhu byl bohužel ajťák na obědě, takže smůla)


2) Zkoušejte to jen chvíli

Nemá cenu tím zabít půl hodiny. Zkuste klasické triky - restartovat váš počítač, projektor, vyndat a zandat kabel. Tohle max. dvakrát, pokud můžete, vyzkoušet i jinou možnost zapojení, třeba jiný kabel. Netrapte se s tím ale moc dlouho, budete zoufalci. (dali jsme tomu myslím 15 minut a pak jsem jel bez projektoru)


3) Poproste účastníky o pomoc

Nebojte se oslovit vaše publikum hned ze začátku s prosbou o pomoc. Vždy se najde někdo zkušený, který třeba pomůže a bude vědět kde třikrát zaklepat na projektor a vše se rozeběhne. Výhoda? Nemusíte to dělat vy a máte tak čas věnovat se dál ostatním a pokračovat ve výkladu. Zároveň vypadáte profesionálně a přátelsky, protože se nebojíte s publikem pracovat. A jste jen člověk - nechat si poradit je úplně v pohodě.


4) Mějte plán B

Buďte připraveni, že se vám to jednou stane. Dobrý řečník to musí dát i bez slajdů. Vaše prezentace nejsou vaše slajdy, jste to vy.


5) Naučte se do hloubky vaše téma

Pokud jste opravdovými experty na dané téma, nemůže vám dělat problém mluvit bez projektoru. Prostě tomu tématu rozumíte. Dobře se tedy připravte ať jste schopni prezentovat i bez jakékoliv pomůcky když na to přijde. U táboráku také nemáte flipchart a přitom si tam vyprávíme příběhy dlouhé hodiny.


6) Dejte si více času na otázky a odpovědi (Q&A)

Ideální situace na to dát více času diskuzi, zvlášť pokud se vám výpadek stane na konci. Účastníci často milují tuhle část a proto se jí klidně věnujte více, než byste normálně udělali. Je to produktivně využitý čas a zároveň nemusíte být tak ve stresu o čem sami mluvit.


Tohle je šest tipů, které vám pomohou prezentovat lépe i v nemilé situaci kdy vás technika zradí.


Museli jste vy někdy takovou situaci řešit? Jak jste se tomu postavili? Které tipy se vám líbí nejvíce?


189 views0 comments
bottom of page